Hava lojistiği adından da anlaşılacağı üzere hava araçları tarafından gerçekleştirilmekte olan hizmete verilen ad olarak karşınıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra hava lojistiğinde aynı zamanda hava taşımacılığı da diyebilmemiz mümkün bir durumdur. Herhangi bir ürün ya da hizmet  bir ülkeden başka bir ülkeye genellikle uçaklar aracılığı ile taşınmaktadır. Tabii burada yer alan uçaklar kesinlikle yolcu uçakları değildir. Tamamen bu sektör için tercih edilmekte olan özle kargo uçakları kullanılmaktadır. Dünya genelinde pek çok kişi havayolu taşımacılığını tercih etmektedir. Fakat yüksek yakıt maliyetinden dolayı biraz cep yakmaktadır. Bu sebepten dolayı oldukça masraflı bir lojistik çeşidi olarak karşınıza çıkmaktadır.  Hassas eşyaların transfer edilme süreçleri ya da uzun mesafeli ürün teslimatı işlemlerinde güvenilir  ve hızlı sevkiyat güvencesinden dolayı hava lojistiği tercih edilmektedir.

Dünya genelini ele alıp baktığımızda uçak sayılarının her geçen gün hızla artış göstermesi haliyle havayolu taşımacılığına olan ilgiyi de yüksek oranda arttırmıştır. Bunun yanı sıra hava lojistiği sürekli artış göstermesinin bir diğer nedeni hiç kuşkusuz  hava lojistiği firmalarının da her geçen gün artış göstermesi de hava lojistiğinin yayılmasına zemin hazırlamakta diyebilmemiz oldukça mümkün bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır. Hem ülkeler hem de büyük firmalar, şirketler  ithalat ve ihracat işlemlerini  hava yolu kullanarak gerçekleştirmektedir. Bunun yanı sıra küresele anlamda çalışmalarını sürdürmekte olan kurum ya da kuruluşlar da  hava lojistiğini tercih etmektedir.

Hava  Lojistiğinin Avantajları Nelerdir?

Hava lojistiği en önemli avantajlarından biri hiç kuşkusuz  ürünleri, hizmetleri güvenilir ve en hızlı şekilde teslim yapmasıdır. Bu konuda büyük firmalar, küresel anlamda çalışmalarını sürdüren şirketler, kurum ya da kuruluşlar  hava lojistiğini tercih etmektedir.  Dünya genelinde uçak sayılarının fazla olması da yine aynı şekilde hava lojistiğini ciddi derecede olumlu anlamda etkilemektedir.

Hava lojistiği hava yolu şirketleri kimi zaman esnek planlama  avantajı hizmeti sunmaktadır. Hassas  eşyalarınız hasarsız ve özenli bir şekilde taşınmaktadır. Taşıma süresi diğer lojistik çeşitlerine göre daha kısa sürelidir. Birkaç yıl önceki zamanlarda hava lojistiği yalnızca eşyalarınızı, yüklerinizi, ürünlerinizi yalnızca hava alanına bırakıp teslim ederken şimdiki süreçte durum oldukça fazla değişkenlik göstererek ilerleme kat etmiştir. Şimdiki sürece baktığımızda hava yolu firmaları ürünleri paketleyip, depolayıp, ambalajlayıp, gümrükleyip kapınıza kadar teslim edebilmektedir. Bu sebepten dolayı hava lojistiğinin diğer lojistik çeşitlerine  hem çok avantajlı hem de işinizi kolaylaştırıcı özelliği yer almaktadır.  Hava yolu  lojistiğinde yapılan hizmet tamamen kişiye özeldir. Burada yapılan hizmetin asıl amacı tamamı ile sizlerin istek ve ihtiyaçlarına en kısa süre içerisinde cevap vermekten geçmektedir. Dolayısıyla müşteri memnuniyeti her daim en ön planda yerini almaktadır.

Hava  Lojistiğinin Dezavantajları Nelerdir?

Hava lojistiği hiç kuşkusuz en büyük dezavantajı diğer  lojistik  çeşitleri ile kıyaslandığında  maliyet açısından sizleri zorlayabilmektedir. Uçakların yakıt tüketiminin fazla olmasından kaynaklı olarak hava lojistiğinde fiyatlar diğer lojistik çeşitlerine göre daha fazla cep yakmaktadır. Bunun yanı sıra özellikle ifade edilip vurgulanması gerekmektedir ki hava yolu lojistiğinde hava yolu şirketlerinin belirlemiş olduğu kapasiteye göre yük sipariş etmeniz gerekmektedir . Belirlenen kapasiteye uyum sağamayan ağır yükler ne yazık ki tarafınıza teslim edilmez. Bu sebepten dolayı hava lojistiğinde işlemlerinizi gerçekleştirmek için öncelikle yeterli bir bütçe ayırmanız gerekir. Bunun yanı sıra belirlenen kapasite dışında ürün, mal ya da eşya talebinde bulunabilme imkanınız ne yazık ki yoktur. Tüm bu koşullara uyum sağlamanız ise tamamen zorunluluk bildirir.