Kişisel hijyen kişilerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için kendilerine  öz bakım uygulamaları yapmaları olarak kabul edilmektedir. Kişisel hijyenin oluşturulmadığı  ortamlarda ne yazık ki bakteriler, hastalıklar, mikroplar ve virüsler ortaya çıkmaktadır. Bireyler  kişisel hijyenlerine mutlaka dikkat etmelidir. kişisel hijyen nedir  el, ayak, yüz ve cilt temizliği olarak kabul edilir. Bunun yanı sıra kişilerin kıyafetlerinin de temizliği aynı zamanda kişisel hijyen kapsamında değerlendirmeye alınmaktadır. Kişisel hijyen sayesinde hem sağlıklı yaşam sürmüş olursunuz hem de toplum içinde bakımlı görünmüş olursunuz. Bunun yanı sıra kişisel hijyende asıl amaç bireylerin sağlıklı yaşama ayak uydurması ve bu yaşamı sürdürebilir kılmasıdır.

Kişisel Hijyen Kuralları Nelerdir?

Kişisel hijyen kuralları aşağıda maddeler halinde yer almaktadır. Sağlıklı yaşam sürdürmeniz için mutlaka aşağıda belirtilen kurallara dikkat edip özen göstermeniz gerekmektedir:

 • Dışarıya çıktıktan sonra mutlaka kıyafetlerinizi eve geldikten sonra değiştirmeniz gerekmektedir.
 • Haftada bir defa hem el hem de ayak tırnaklarınızı kesmelisiniz.
 • Yemeklerden önce ve sonra ellerinizi bol su ile yıkamalısınız.
 • Özellikle sıcak yaz günlerinde terleme sorunu ile karşı karşıya kalmanız oldukça mümkün bir durum olduğundan dolayı mümkün olduğu kadar vücut losyonu ve parfüm sıkmayı ihmal etmemelisiniz.
 • Haftada mutlaka en az 1 defa banyo yapmalısınız.
 • Tuvaletten çıktıktan hemen sonra ellerinizi bol su ve sabun ile birlikte yıkayıp durulamalısınız.
 • Kulak temizliğinize mümkün olduğu kadar dikkat etmeniz gerekir.
 • Özellikle kişisel hijyen kurallarında diş temizliği oldukça önemli kurallardan biridir. Dişlerinizi yemek yedikten sonra mutlaka fırçalamaya özen gösterin. Dişlerinizin arasına kaçan küçük yemek parçacıklarını diş ipi yardımı ile kolaylık ile temizleyebilirsiniz. Fakat diş ipini daha önce kullanmadıysanız bu durum size biraz zor bir işlem olarak gelebilir.
 • Saç bakımına ve temizliğine özen göstermelisiniz. Saçlarınızı güvenmediğiniz markaya sahip şampuanlar ile kesinlikle yıkamamalısınız.
 • Yatağımızın çarşafını ve yastığımızın kılıfı düzenli olarak değiştirmemiz ve temizlememiz gerekmektedir.
 • Ayaklardaki ter kokusunun önlenmesi için mümkün olduğu kadar kaliteli ayakkabı kullanmanız gerekmektedir. Kalitesiz ve piyasada ucuz fiyata satışa sürülen ayakkabılar hem ter kokusu yapar hem de ayaklarda mantar oluşumuna zemin hazırlar.
 • Kişisel hijyen kurallarında burun temizliğinize mutlaka özen göstermeniz gerekmektedir. Burnunuzu gün içerisinde mutlaka birkaç defa yıkamalısınız.
 • Ağız kokusuna karşı mutlaka karanfil, nane, adaçayı ya da diş macunu kullanmanız gerekir. Toplum içerisinde ağız kokusu oldukça rahatsızlık duyulan konulardan biridir.

Yukarıda belirtilen kişisel hijyen kurallarına uyum sağladığınız sürece sağlıklı bir yaşam sürdürmüş olursunuz.

Kişisel Hijyenin Avantajları Nelerdir?

Kişisel hijyen  insan sağlığına oldukça fazla avantajı vardır. Kişisel hijyenine dikkat eden kişilerin vücuttaki kötü kokuları gider. Bu kötü koku ter kokusudur. Ter kokusunu vücuttan atmanın en kolay ve etkin yolu kişinin öz bakım uygulamaları yapmaya gayret göstermesidir. Düzenli olarak banyo yapmayan ayak, el, yüz  ve cilt bakımına dikkat etmeyen kişilerde ter kokusu görülme olasılığı oldukça yüksektir. Ter kokusu olduğu zamanlarda kişiler mutlaka duş alıp ter kokusunun yoğun olduğu sırt ve koltuk altı bölgelerine losyon sürmelidirler.

Bunun yanı sıra kişisel hijyenine dikkat eden kişilerde hem ruhen hem de bedenen rahatlama fark edilmektedir.  Ilık duş almak cilt sağlığına oldukça faydalıdır. Derideki kan dolaşımını arttırır ve aynı zamanda cildi besler. Herkesin mutlaka kişisel hijyenini yeterli düzeyde yapmaları gerekmektedir. Ter kokusundan, kesilmemiş tırnaktan ya da bitlenmiş saçlardan dolayı insanları rahatsız etmeye kesinlikle hakkımız yoktur. Sağlığına önem veren ve dikkat eden kişiler mutlaka kişisel hijyenlerini ön planda tutmalılardır.