Kişisel hijyen ve temizlik aslında her insanın yapması gereken işlemlerden biridir. Kişisel hijyenine önem göstermeyen kişiler ne yazık ki  kötü kokuları ile toplumu rahatsız etmektedirler. Kötü kokumuz ile insanları rahatsız etmeye kesinlikle hakkimiz yoktur. El ,yüz, ayak ve cilt temizliği kişisel hijyen temizliği kategorisinde yerini alırken temizlik kapsamlı bir alanda değerlendirmektedir. Temizlik   içinde yer aldığımız ortamın temizliği olabilir ya da kişisel temizliğimiz olabilir. Kişisel temizliğimiz detaylı olarak ele alacak olursak örneğin el, ayak ve tırnak bakımı, saç temizliği, burun ya da kulak temizliği kişisel temizliği kategorisinde değerlendirmeye alınmaktadır. bireylerin kişisel temizliğini hem düzenli olarak  hem de dikkatli bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Burada dikkatli olmaktan kastımız tam olarak şöyledir örneğin tırnaklarınızı yarım kesmemelisiniz. bunun yanı sıra ayak bakımı kişisel temizlik kapsamında değerlendirilmekte olan işlemlerden biridir. Ayak temizliğine dikkat etmeyip gerekli temizliği yapmayan kişilerin ayak mantarı ve ayak kokusu sorunları ile karşı karşıya kalabilme ihtimalleri oldukça yüksektir.

Ayak kokusu ve ayak mantarı sorununu önlemenin en etkili yolu ise ayak bakımını düzenli olarak yapmaktır. Dışarıdan eve geldikten sonra ayaklarınızı bol su ve sabun ile yıkayarak ayağınızın çatlamaması için  nemlendirici  kremler sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Ayaklarınıza sürekli çorap giymeyerek ayaklarınızı düzenli olarak hava almasını sağlamalısınız. Aksi taktirde unutulmaması gereken en önemli hususlardan biri hava almayan ayakların bir süre sonrasında koku yapmasıdır. Bu bakımdan dolayı ayaklarınızı sık sık yıkamayı, hava aldırmayı ve ayaklarınızın çatlaması engellemek amacı ile nemlendirici kremler ile birlikte masaj yapmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Kişisel hijyen ve temizliğine aynı zamanda diş temizliğine de örnek olarak gösterilmektedir. Gün içerisinde ağzımıza sık sık yiyecek ve içecek girmektedir. İçecekler direkt olarak mideye aktarılsa da bazı zamanlar yediğimiz yiyecekler dişlerimizin arasında sıkışır ve kalır. Dişlerinizi yemek yedikten hemen sonra fırçalamadığınız taktirde ne yazık ki o yiyecekler diş aralarına tutunarak diş çürüklerinin oluşmasına ve sonrasında ise diş kaybının meydana gelmesine zemin hazırlamaktadır. Diş çürükleri dişinizi fırçalasanız dahi geçmez. O  çürükler bir süre sonra dişte ağrıya ve zamanla diş kaybının oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Eğer diş temizliğinize gereken özeni vermezseniz ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalamazsanız  diş çürüklerinin yanı sıra ağız kokusu sorunlar ile de karşı karşıya kalmış olursunuz.

Ağız kokusunu  önlemenin en önemli yolu hiç şüphesiz dişlerinizi sık sık ve düzenli olarak fırçalamaktan geçmektedir.  Dişlerinizin sağlıklı olup olmadığının yolunu merak ediyorsanız eğer dişinizi fırçaladığınızda herhangi bir şekilde ağzınızda kanama meydana gelmemişse dişiniz sağlıklı demektir. Diş temizliğinin yanı sıra yüz temizliği de yine aynı şekilde kişisel hijyen ve temizlik kuralları kategorisinde değerlendirmeye alınmalıdır. Yüz temizliğinde mutlaka yüzünüzü yıkadıktan sonra kurulayacağınız havlunun kendinize özel olmasına dikkat gösteriniz. Bunun yanı sıra birden fazla kişinin kullanmış olduğu havluları kullanmayı tercih etmeyiniz. Yüz temizliğinde nemlendirici kullanabilirsiniz.

Makyaj yaptıktan sonra yüzünüzü bol su ile yıkamayı ihmal etmemelisiniz. Eğer sıcak yaz aylarında güneş ışınları yüzünüzü yakıyorsa güvenilir bir markadan güneş kremi satın almalısınız. Bunun yanı sıra kişisel hijyen ve temizlikte tırnaklarınızın bakımına özen göstermeniz gerekmektedir. Tırnaklarınızı düz kesmeye gayret ediniz. Uzun tırnakların içerisinde mikroplar ve bakteriler yer alır. Mümkün olduğu kadar tırnaklarınızı kısa tutmaya özen göstermelisiniz. Tırnakların kısa olması kişisel hijyen ve temizlik açısından oldukça önemli durumlardan biridir. Son olarak oje tırnaklara  zarar vermektedir. Oje sürüyorsanız tırnağınızda uzun süre kalmasına izin vermeyiniz.