Uluslararası taşımacılık adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir ürünün bir ülkede diğer ülkeye taşıma hizmetine verilen isim olarak kabul edilmektedir. Burada uluslararası taşımacılık hizmetinin tam olarak gerçekleştirilmesi için bazı taşımacılık modları ele alınmaktadır. Örneğin bir ülkeden başka bir ülkeye uluslararası taşımacılık faaliyetleri denizyolu ile karayolu, hava yolu ya da demir yolu ile yapılmaktadır. Genellikle deniz yolu taşımacılığı uzun mesafelere ürün teslimi yapma konusunda  oldukça kolaylık sağlaması ile bilinirken hava yolu taşımacılığı ise hassas ürünlerin teslimi yapılması kapsamında büyük bir role sahiptir. Kara yolu taşımacılığı  ise kapıdan ödeme faaliyetleri kapsamında etkin faaliyet göstererek güvenli teslimat güvencesi sunmaktadır. Bunun yanı sıra her taşımacılık modunun kendine göre avantajları mevcuttur. Uluslararası taşımacılık kısacası bir ülkeden başka bir ülkeye ürün ya da hizmet gönderimin güvenilir ve hızlı bir şekilde teslim edilme, sevkiyat sürecini detaylı olarak takip eden hizmete verilen isimdir.

Uluslararası Taşımacılık  Çeşitlerinin Özelikleri

Uluslararası taşımacılık hizmeti bir ülkeden başka bir ülkeye ürün ya da hizmetin sevkiyatının yapılması işlemine verilen isim olarak kabul edilmektedir. Uluslararası taşımacılık faaliyetlerinin yürütülmüş olduğu çeşitler başta karayolu taşımacılık olmak üzere hava yolu, deniz yolu ve demir yolu taşımacılık çeşitleri olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu taşımacılık çeşitlerini detaylı bir şekilde ele alacak olursak kara yolu taşımacılık çeşidi uluslararası taşımacılık hizmetinde en fazla tercih edilen yöntemlerden biri olarak bilinir. Karayolu taşımacılıkta kapıdan kapıya teslimat güvencesi hizmeti sunulmaktadır.

Karayolu taşımacılık sayesinde ürünleriniz hızlı ve güvenilir bir şekilde adresinize kara araçları tarafından teslim edilir. Bir diğer  taşımacılık çeşidi ise dünya genelinde oldukça fazla tercih edilen deniz yolu taşımacılık çeşididir. Uluslararası taşımacılık hizmetinde  ro-ro taşımacılığı, konteyner, dökme yük gibi pek çok hizmeti bir arada bulundurası sebebi ile oldukça fazla kolaylık sağlamaktadır.  Uluslararası taşımacılık hizmetinde  demir yolu taşımacılık çeşidi deniz yolu ile karşılaştırıldığında her daim daha hızlı sevkiyat yapması ile bilinir. Denize kıyısı olmayan ülkeler arası ürün ya da hizmet aktarımı kapsamında daha hızlı teslimat yapması ile tercih edilmektedir.

Son olarak ise  uluslararası taşımacılık çeşitlerinden biri olan hava yolu taşımacılık çeşidinde ise  uçaklar tercih edilir. Bir ülkeden diğer ülkeye hassas ürün sevkiyat işlemleri gerçekleştirilecekse hava yolu taşımacılık çeşidine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra havayolu taşımacılık hizmeti sayesinde  güvenilir teslimat işlemleri yapılmış olunur. Havayolu taşımacılığın en büyük dezavantajı hiç şüphesiz  diğer taşımacılık çeşitlerine göre cep yakan fiyatlar ile hizmet sunmuş olmasıdır.  Bunun en önemli sebebi ise yakıt tüketimin fazla olmasından kaynaklı bir durum olarak kabul edilmektedir. Hava yolunun bir diğer dezavantajı ise kargo uçakları belli bir kapasitenin üzerinde yük taşımamaktadır. Dolayısıyla siparişini verdiğiniz ürün eğer belirlenene kapasiteye uyum sağlamaz ise ne yazık ki yüklerinizin yalnızca bir kısmı tarafınıza teslim edilir.

Uluslararası Taşımacılık Nasıl Yapılmaktadır?

Uluslararası taşımacılık hizmetinde sevkiyat işlemlerinin tamamlanması için farklı modüller tercih edilmektedir. Genellikle bir ürünün sevkiyat işlemi yapılmadan önce ürün detaylı olarak firma tarafından incelenir. Ürünün detaylı olarak incelenmesinin sebebi ise tüketiciye bozuk, arıza, hatalı ürün teslimatının yapılmamış olmasından kaynaklı bir durumdur. Burada taşımacılığın yapılması için  uluslararası nakliyat firmaları ile anlaşma sağlanır. Bunun yanı sıra mutlaka  yönetmelik ve belgelere nakliyat firmasının ve çalışanlarının uyum göstermiş olması zorunluluk bildirmektedir. Ürün teslim alındıktan sonra araçlara taşınır ve  teslimat noktasına kadar ürünler tarafınıza getirilir. Teslimat yapılırken teslim alan kişinin telefon numarası ya da kimlik numarası talep edilir.